Blog

Halojen Oto Ampuller

Halojen Oto Ampuller

Halojen Aydınlatma Sistemleri:

Halojen oto ampuller, içlerinde bulunan tungsten flamanın parlamasıyla ışık verirler. Ön farlar, arka stoplar, sinyaller, plaka ışıkları, araç içindeki harita okuma lambaları hep halojen temellidir. Yeni nesil araçlarda ön farlarda xenon yada artık LED aydınlatma kullanılmaktadır. Hatta çok yeni bazı araçların iç aydınlatma, plaka aydınlatma, stop, sinyal ve hatta ön farları bile tamamen LEDdir. Ancak piyasadaki araçların %80 gibi büyük bir çoğunluğu hala halojen temelli aydınlatma ürünleri kullanmaktadır.

Oto Ampul Tipleri

Oto Ampul Tipleri

Halojen ampul tipleri: 

H1: Uzun-kısa ve sis farlarında kullanılabilir. Genelde sis farları ve uzun farlarda kullanılır. Ancak bazı araçların kısa farları da H1'dir. Tek flamanlıdır. Uzun için ayrı, kısa için ayrı reflektörü olan araçlarda kullanılır.

Xenon Oto Ampuller

Xenon Oto Ampuller

Xenon ampuller genel olarak “HID” olarak adlandırılır, HID İngilizce olarak açılımı High Intensity Discharge yani yüksek yoğunluklu boşaltım demektir. Otomotiv sektöründeki HID sistemlere genel olarak xenon denmesinin sebebi ampulün içerisinde bulunan xenon gazıdır. Xenon gazı sayesinde HID sistemler maksimum güce ve parlaklığa kısa sürede ulaşabilir. Çalışma mantığı, Ampulün içine özel xenon ve bazı metalik gazlar doldurulmuştur. İçinde bulunan iki elektrotun arasında sıçrayan ark ile ışık elde edilir. Biz sürekli kıvılcım şeklinde ki bu durumu ışık olarak görürüz.

Xenon Oto Ampul Tipleri

Xenon Oto Ampul Tipleri

Xenon Oto Ampul Tipleri:

Orijinal ekipman olan OEM xenon ampul kodları D harfi ile başlar (D1S, D2S gibi). Bu tarz ampuller Mercedes, BMW, Audi, Volvo vs. gibi araçlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. H harfi ile başlayan xenon ampul kodları aslında halojen ampul yerine kullanılmak için tasarlanmış, modifikasyon amaçlı xenon ampullerdir (H7, H1 gibi)

En yaygın kullanılan D serisi xenon ampuller ve özelliklerinden kısaca bahsedelim

Lümen Nedir? Oto Ampullerde Lümen Değeri Ne İfade Eder?

Lümen Nedir? Oto Ampullerde Lümen Değeri Ne İfade Eder?

Oto aydınlatma sistemlerinde  Lümen değeri ampulün ışık gücünü gösterir. Lümen değeri yüksek olan bir ampul far aynasından yansıyarak yola daha fazla ışık verir, birim yüzeyi daha fazla aydınlatır. Dolayısıyla yolu daha iyi aydınlatır.

Photon Milestone Yorum

Photon Milestone Yorum

Photon MILESTONE; bugüne kadar ürettiğimiz en iyi Far LED aydınlatma ürünümüz ve yol aydınlatma konusunda bugüne kadar ulaştığımız en üst noktadır!
LED ürünlerin popülaritesi teknik açıdan uygun olmayan birçok ürünün herkes tarafından alınıp satılmasına sebebiyet vermiş ve maalesef uygun olmayan birçok ürün piyasada satılır hale gelmiştir.

LED FAR AMPULÜ MONTAJI NASIL YAPILIR?

LED FAR AMPULÜ MONTAJI NASIL YAPILIR?

Öncelikle aracınızın kısa, uzun ve sis farı ampul tiplerini (H7, H1, H4 vs) tespit etmelisiniz. Bunun için firmamızdan telefon veya mesaj ile destek alabilirsiniz. Yada aracınızın kitapçığından ampul tiplerini kontrol edebilirsiniz. 

Photon Ne Malı?

Photon Ne Malı?

Photon oto aydınlatma ürünleri firması Almanya merkezli, Trade Mark Münich/Germany yani Alman patentli bir markadır. Oto aydınlatma konusunda uzman, özellikle LED oto ampul ürün yelpazesinde tecrübe ve kalitesiyle pazarda lider markadır.  


 SUN Grup Elektrik Elektronik Otomotiv San. ve Tic. Ltd. Şti. Bahçekapı Mah. Şaşmaz Bulvarı Officium İş Merkezi Kat:1 Kapı No:3 Etimesgut ANKARA TURKEY.
Tel: 0 312 280 04 04 GSM: 0532 384 79 29